Kategorije
- Blog (2)
- Glasba (5)
- Koncerti (3)
- Ljubezen do jezika (4)
- Nove pesmi (2)
Smo tik pred objavo nove pesmi Dramilo, ki 12. januarja ’22 ob 20h premierno prileti na youtube! Mistična violina, pompozni bobni, čelo, mrmranje Čedahučijev in znana slovenska poezija. Uglasbili smo Vodnikovo budnico rojakom, ji dodali refrene in podnaslov “Zbudi me“.
Z glasbo smo se poskušali približati epskosti slovenske pokrajine in lovili tiste posebne občutke, ki se nam zgodijo na primer na poti v gore, ali pa ko pridemo na vrh! Ali pa, ko te presune lepota trenutka. Pa, ko samo gledaš oblake. Ko čez sečoveljske soline stremiš v sončni zahod… Pa, ko zgodaj vstaneš in te razveseli sončni vzhod… No ja, ta je bolj redka, vsaj zame! 🙂 Saj vemo – rano jutro, slovenskih fantov grob.
Ampak kaj pravzaprav pomeni “zbuditi se”?
Zadnje čase popularna fraza, ki ima več pomenov. Njena pogosta raba je verjetno odmev z Zahoda, kjer se je s popularizacijo duhovnosti na veliko začelo govoriti o “Awake“, “Woke“, “That’s woke“, in tako dalje …
In zanimivo kako besede (sploh v Ameriki), ki imajo nek… recimo temu “najvišji” pomen, preidejo v splošno rabo in so na ta način razvrednotene. Npr. “I love you“. Če primerjamo s Slovenščino, redko slišimo koga izgovoriti “ljubim te“.
In takrat ima to posebno moč. Če bi “ljubim te” začeli uporabljati namesto “adijo“, kaj bi potem lahko rekli ljubljeni osebi, ko bi hoteli izraziti ljubezen? “Zelo te ljubim“? “Zares te ljubim“? “Res te ljubim” Američani se verjetno zatečejo v “I fell in love with you“.. Ali pa “I really love you.”? Ne vem.
O tem govorim, ker se je pomoje podobno zgodilo tudi z besedama prebujenje in razsvetljenje. Vzemimo najprej razsvetljenje. Beseda v svojem jedru opisuje najvišje duhovno stanje, uporabljena je bila tudi za poimenovanje obdobja v umetnosti. V pogovornem jeziku pa je prav tako prešla v širšo rabo in jo zdaj največkrat slišimo v kontekstu: “razsvetli me“, ko sporočamo sogovorcu, da želimo spoznati nekaj novega. Zanimivo jo pa še večkrat slišim v smislu sarkazma: “no daj, razsvetli me“, ko sogovorec hkrati izraža dvom, da bo spoznal nekaj novega. Zdi se mi, da je to vpliv filmov in serij, ki so polne sarkazma, ali pa samo jaz preveč nakladam. 🙂
Kakorkoli že, enako se je verjetno zgodilo z uporabo besede, oz. fraze prebujenje – zbuditi se. Zato zdaj v kontekstu ‘Dramila’ lahko pogledamo različne uporabe te fraze. In da bom bolj fer, tega se lotevam zgolj kot jezikovni navdušenec, ne kot strokovanjak slovenistike.
Ta nam je najbolj poznana in včasih tudi neprijetna, v smislu:
“Zbudi se, v šolo moraš.“
Sem spada tudi – priti k zavesti:
“od udarca po glavi se dolgo ni zbudil”
2. Zbuditi se – v smislu spoznanja. Spoznati kaj, zavedeti se česa:
“Fant se je prepozno zbudil iz zablode.”
“Kako ne vidiš kaj se dogaja, daj zbudi se.”
3. Zbuditi se – v smislu aktivacije.
“čas je, da se zbudite in nehate biti nedejavni”
4. Zbuditi se – iz misli, tuhtanja, zamišljenosti.
Ko se kdo zamisli in ni prisoten: “Daj zbudi ga, odplaval je v mislih.”
5. Zbuditi se – v duhovnosti. To, čemur rečemo tudi prebujenje.
Ta uporaba je meni najbolj zanimiva. In kot prejšnja, je tudi ta povezana z ne-mišljenjem. Prebujenje, ko se človek (skozi doživetje) zave, da je vse-eno. Da nismo zgolj v kožo ujeta entiteta in da je “jaz” v tebi in “jaz” v meni isti “jaz”, ki ga Življenje skozi vsakega of nas oznani z “jaz sem”.
Vodnik nas je s pesmijo Dramilo spodbudil predvsem v smislu aktivacije k dejavnosti in k zavedanju, da nam je dan čudovit kos Zemlje – da nam je vse dano, naj se le še mi prebudimo v zavedanju tega in naj ne bomo leni.
Valentin Vodnik
Kranjc! Tvoja zemlja je zdrava,
za pridne nje lega najprava.
Polje, vinograd, gora, morje,
ruda, kupčija, tebe rede.
Za uk si prebrisane glave,
pa čedne in trdne postave.
Išče te sreča, um ti je dan,
našel jo boš, ak’ nisi zaspan.
Glej, Stvarnica vse ti ponudi,
prejemat’ od nje ne zamudi.
Lenega čaka strgan rokav,
pal’ca beraška, prazen bokal.
Toliko zaenkrat! Če vam je bilo všeč, kar ste prebrali, povejte še komu ali delite naprej. Če poznate še kakšno definicijo, ali pa bi z mano radi kaj delili, mi lahko pišete na: zivjo@cedahuci.si To je to, ostanite legende!
zapisal
Blaž Učakar
© ČEDAHUČI 2021| Vse pravice pridrižane.
Spletni dom Čedahučijev.